Palladowanie
Palladowanie jest procesem nakładania powłoki palladu w kolorze jasnym, zbliżonym do srebra na elementy miedzi, mosiądzu, srebra. Znajduje zastosowanie jako składnik stopu złota stosowanego w jubilerstwie tzw. białe złoto, oraz jako podwarstwa zastępując toksyczny nikiel.
W ostatnich latach rośnie zainteresowaniem wykorzystaniem palladu jako zabezpiecznie przed dyfuzją podwarstw „diffusion-stopper” pod połwłoki złota i rodu w związku z toksycznym działaniem zakazanego niklu. Wytworzona powłoka jest jasno biała i znajduje szerokie zastosowanie w jubilerstwie, produkcji zegarków, półprzewodników oraz obwodów drukowanych.
Palluna® 459
jest słaboalkalicznym, czysto palladowym elektrolitem (pH 7-9), pracującym w temperaturze od 25 do 30°. Tworzy błyszczącą, świetlistą białą powłokę bez porów. Doskonała wgłębność powłoki zaoszczędza drogocenny metal. Przeznaczona jest zarówno do pracy na zawieszkach jak i w bębnie. Powłoka jest doskonała jako podwarstwa zapewniająca barierę dyfuzyjną oraz jako finalna błyszcząca warstwa palladu.
Zalety:
- jasno biała, błyszcząca czysto palladowa powłoka
- odporna na korozję
- idealna jako finalna warstwa palladowa o grubości do 5 µm
- plastyczna powłoka do pokryć dekoracyjnych i technicznych
- doskonała jako bariera dyfuzyjna w przemyśle jubilerskim
- nie tworzy spękań do 5 µm
- odpowiednia do zawieszek i bębnów
Obszary zastosowania
- biżuteria
- zegarki
- półprzewodniki
- drukowanie układów elektronicznych